Zápasnické monstrum Alexandr Karelin porazil stovky soupeřů. Prohrál jen dvakrát
Jeho síla budila respekt i hrůzu, přezdívky jako „Ruský medvěd“ nebo „Experiment“ nebyly náhodné. Alexandr Karelin se stal legendou, kterou svět klasického zápasu už nejspíš nikdy nezažije.

Obsah článku
Narodil se 19. září 1967 v sibiřském Novosibirsku, vážil neuvěřitelných 5,5 kilogramu a už od útlého věku bylo jasné, že z něj vyroste něco výjimečného. Alexandr Alexandrovič Karelin, obrovitý Rus měřící 191 cm a vážící přes 130 kilogramů, se zapsal do historie nejen jako trojnásobný olympijský vítěz, ale také jako sportovec s jednou z nejdominantnějších bilancí v dějinách sportu, když zaznamenal 887 výher a pouze dvě porážky, přičemž obě skončily rozdílem jediného bodu.
Cesta ze Sibiře na vrchol světa
Se zápasem začal ve 13 letech, když ho k němu přivedl jeho dlouholetý trenér Viktor Kuzněcov. Do té doby si mladý Karelin vyzkoušel řadu sportů, od boxu přes volejbal až po vzpírání a běžky. Ale jakmile vstoupil na žíněnku, bylo jasno. Ve 13 letech měřil 179 cm a vážil 79 kg, což z něj dělalo ideálního kandidáta na těžkou váhu.
Trénoval jako posedlý, jeho denní rutina zahrnovala běhání po tajze s kládou na zádech nebo posilování se dvěma 32kilogramovými kettlebelly. Zakázané látky prý nikdy neužíval a za nejúčinnější doping považoval každodenní tvrdý trénink, protože podle něj ten, kdo věří, že to bez podpůrných prostředků nejde, nikdy skutečně netrénoval. Přesto jeho přezdívka „Experiment“ vznikla právě díky podezření, že něco tak monstrózního musí být výsledkem dopingu.
Nezastavitelná síla a děsivá technika
Na olympijských hrách získal tři zlaté medaile – v Soulu 1988, Barceloně 1992 a Atlantě 1996 – a stříbro v Sydney 2000. Právě tam přišla jeho jediná porážka na mezinárodní scéně, když v kontroverzním finále podlehl Američanovi Rulonu Gardnerovi 0:1. Do té doby zůstal neporažený déle než třináct let.
Jeho nejslavnější technika, známá jako „Karelinovo kladivo“, spočívala v tom, že dospělého chlapa zvedl ze země a hodil jím o žíněnku, jako by to byla figurína. V klasickém zápase šlo o manévr běžný spíše v lehčích váhových kategoriích, ale Karelin jej zvládal i v těžké váze a navíc ho dokázal provést i několikrát během jednoho zápasu.
Konkurenci v těžké váze doslova devastoval. V letech 1987 až 2000 ovládl všechny vrcholné soutěže – mistrovství světa, Evropy i olympiády. Jeho dominance byla tak zřejmá, že většina soupeřů nastupovala na žíněnku s výrazem poraženého ještě před úvodním hvizdem.
Život plný bolesti, ale i železné vůle
Navzdory své dominanci zažil Karelin mnoho zranění. Už v 15 letech si při tréninku zlomil nohu, což jeho matku přimělo spálit mu zápasnický dres. Později si několikrát zlomil ruce, celkem třináctkrát žebra a prodělal i vážné otřesy mozku. Přesto nikdy neztratil vůli bojovat.
Na mistrovství Evropy v roce 1996 si natrhl prsní sval, přesto turnaj vyhrál a následně musel podstoupit operaci v Budapešti. I přes toto zranění se dokázal během tří měsíců připravit na olympijské hry.
MMA debut, politika a rodina
V roce 1999 přijal výzvu a nastoupil k MMA zápasu proti japonské legendě Akirovi Maedovi na turnaji RINGS. Zápas sledovaly statisíce lidí po celém světě a i přes nezvyklé prostředí Karelin dominoval, když zvítězil na body.
Od roku 1999 se věnuje politice, působí v ruské Státní dumě a nadále zůstává veřejně aktivní. S manželkou Olgou má tři děti – syny Denise a Ivana a dceru Vasilisu. Všichni se věnují sportu. Za svůj přínos zápasu obdržel řadu ocenění. Byl uveden do Síně slávy organizace United World Wrestling, která ho zvolila také největším zápasníkem 20. století.