Imane Khelif neměla mezi ženami co dělat, tvrdí šéf Mezinárodní boxerské asociace. Chce, ať vrátí olympijské zlato
Boxerka Imane Khelif se stala hrdinkou Alžírska, když v Paříži ovládla ženskou kategorii do 63 kilogramů. Teď jí ale hrozí ostuda a ztráta medaile.

Prezident Mezinárodní boxerské asociace (IBA) Umar Kremlev v rozhovoru pro Daily Mail ostře zaútočil na Mezinárodní olympijský výbor (MOV) a požaduje, aby byl Khelif odebrán titul olympijské vítězky. Tvrdí, že opakované testy prokázaly, že alžírská boxerka údajně nesplňuje biologické podmínky pro ženskou kategorii.
Khelif v testech neobstála opakovaně
Podle Kremleva proběhlo první testování už během MS žen v Istanbulu v roce 2022, kde se objevily určité pochybnosti ze strany některých trenérů. Krevní vzorky analyzované v Turecku údajně ukázaly abnormální výsledky. Druhé kolo testování následovalo v roce 2023 v Indii, tentokrát před MS v Dillí. Výsledek byl podle IBA stejný – Khelif údajně vykazovala mužský chromozom XY a nesplňovala podmínky k tomu, aby mohla soutěžit se ženami.
IBA následně diskvalifikovala nejen Khelif, ale i další boxerku z Tchaj-wanu, Lin Yu-ting. Obě dostaly 21 dní na odvolání k Mezinárodní sportovní arbitráži, ale ani jedna sportovkyně se neodvolala. Šok přišel, když Khelif krátce poté nastoupila na olympiádě v Paříži, kde získala zlato. A to navzdory tomu, že IBA její účast považuje za porušení sportovních pravidel.
Kremlev tvrdě kritizuje MOV a Thomase Bacha
Prezident IBA v rozhovoru nešetřil ostrými slovy na adresu bývalého šéfa MOV Thomase Bacha, kterého nazval „krysou, která politiku postavila nad sport a férovost“. Podle něj Bach zneuctil sportovní hodnoty a měl by se ostatním boxerkám, které Khelif na olympiádě porazila, veřejně omluvit a finančně je kompenzovat. Kremlev trvá na tom, že ženský sport má být výhradně pro biologické ženy a chválí Donalda Trumpa za zákon v USA, jenž to stanovuje. Možnost vytvoření třetí kategorie pro transgender nebo intersex sportovce rezolutně odmítá.
Jak si redakce MMAmag všimla, MOV se k celé kauze postavil odmítavě. Jeho mluvčí Mark Adams prohlásil, že testy IBA nejsou „legitimní“ a že se jedná o neuznávaný proces bez vědecké validity. Pro olympijskou kvalifikaci prý rozhoduje především právní pohlaví uvedené v pase. Celý případ odhaluje hluboký rozpor mezi IBA a MOV, a to nejen v otázce Khelif, ale i v širším pojetí pravidel a sportovní integrity. Zatímco IBA volá po vědecky podložených pravidlech pro ženské kategorie, MOV vychází z právních dokumentů a citlivosti k lidským právům.