DomůUFCAriel Helwani: Islam Makhachev není na úrovni Khabiba Nurmagomedova

Ariel Helwani: Islam Makhachev není na úrovni Khabiba Nurmagomedova

Prominentní MMA novinář Ariel Helwani je přesvědčený o tom, že Islam Makhachev není tak dobrý jako jeho mentor Khabib Nurmagomedov.

Když Khabib v roce 2021 uvolnil titul v lehké váze po své třetí a poslední úspěšné obhajobě proti Justinu Gaethjemu, ke které došlo v roce 2020, Dagestánec a jeho trenér už tehdy neustále poukazovali na jednoho bojovníka, o kterém hovořili jako o Khabibově nástupci.

Po několika letech sedí tento muž na trůnu, který kdysi dobyl jeho přítel. Islam Makhachev získal titul šampiona UFC v lehké váze loni v říjnu a Khabib byl v jeho rohu. O uplynulém víkendu pak Islam, tentokrát bez Khabiba, dokázal svůj pás poprvé uhájit.

V hlavním zápase UFC 284 se Makhachev utkal s Alexandrem Volkanovskim, úřadujícím králem pérové váhy. Po pětikolové bitvě, která se uskutečnila v australském Perthu, Dagestánec zarmoutil domácí fanoušky, když na Volkanovskim zvítězil na body a obhájil tak pás v lehké váze.

Od jeho korunovace až do současnosti se prakticky neustále probírá to, jak je na tom Makhachev ve srovnání s Khabibem.

V minulosti jak trenér Javier Mendez, tak sám “Orel” naznačovali, že Makhachev má na to, aby svého mentora překonal.

Helwani připouští, že by tomu tak mohlo být, avšak až v budoucnu. Podle kanadského novináře turnaj UFC 284 pomohl dokázat, že Makhachev na takové úrovni ještě není.

Ariel Helwani porovnává Makhacheva s Khabibem

Během posledního dílu pořadu The MMA Hour Helwani hodnotil poslední číslovaný galavečer UFC, především tedy souboj Makhacheva s Volkanovskim.

Helwani v úvodu řekl, že souhlasí s rozhodnutím rozhodčích, kteří označili jako vítěze souboje Makhacheva, zároveň ale připustil, že si nemyslí, že by měl Dagestánec Volkanovského nahradit v čele žebříčku UFC bez rozdílu vah. Podobný názor zřejmě sdíleli i lidé, kteří ranking tvoří, protože Volkanovski zůstal i přes prohru jedničkou UFC rankingu P4P (bez rozdílu vah).

Pak se Helwani pustil do srovnání obou Dagestánských bojovníků.

“Je mi líto, ale není tak dobrý jako Khabib. Prostě není!” prohlásil Helwani. “V této fázi, po 25 profesionálních zápasech, byl Khabib vytříbenější, dominantnější, lepší… Jak bylo řečeno, je (Makhachev) jedním ze tří nejlepších bojovníků planety. Vím, že kritizovat Islama Makhacheva je jakési tabu… Ale stejně tak říkám, že ten zápas vyhrál! Říkám, že vyhrál férově… Jsem maximálně nezaujatý.”

Helwani dále prezentoval myšlenku, proč tolik lidí staví Makhacheva nad svého krajana, který ukončil MMA kariéru s bezchybnou bilancí 29-0.

Podle dlouholetého reportéra MMA se lidé jednoduše snaží pokračovat v nastoleném trendu kolem Khabiba tím, že k němu přirovnávají jeho chráněnce. Když však přihlédneme k tomu, že Makhachev byl ve své kariéře knokautován a také k tomu, že na něj v určitých fázích zápasu našel Volkanovski recept, dokázal jej kontrolovat a byl chvílemi v mnoha ohledech lepší, Helwani si myslí, že mezi žákem a jeho učitelem zůstává nadále propast.

“Věřím, že nyní chválu a všechny věci, které byly spojeny s Khabibem, klademe na jeho (Makhacevova) bedra. Přebíráme štafetu od Khabiba, a předáváme ji jemu, protože chceme, aby v této linii pokračovat,” pokračoval Helwani. “Ale Makhachev není Khabib. Khabiba nikdy neknokautoval Adriano Martins… Khabib se nikdy nedostal do takové pozice, v jaké byl Makhachev v sobotu, v pátém kole, kdy dostával nakládačku.”

Makhachevova první obhajoba rozhodně vyvolala více debat než kterákoli Khabibova obhajoba. Zatímco mnozí očekávali, že si král lehké váhy vzhledem ke své velikostní převaze a velice kvalitnímu wŕestlingu zajistí pohodlnější vítězství, Volkanovski ho chvílemi dokázal vzít do hlubokých vod.

Zdroj: Podcast The MMA Hour

MMA tipy, kurzy a kde sledovat zápasy MMA online

1️⃣ Kde sledovat MMA živě ›

Pro sledování turnajů organizací UFC nebo OKTAGON MMA se nabízí hned několik možností. A záleží jen na Vás, jestli si zvolíte placené varianty (PPV, placené televizní kanály) nebo jestli budete sledovat MMA živě a zdarma.

2️⃣ Kde sledovat OKTAGON živě ›

První zápas na Prelims kartě (Free Prelims Fight) organizace většinou nabízí zdarma na (YouTube OKTAGON MMA), celý turnaj pak můžete shlédnou prostřednictvím PPV. OKTAGON turnaje však můžete sledovat také zdarma ZDE.

3️⃣ Kde sledovat UFC živě ›

Early Prelims a Prelims karty můžet sledovat v placené aplikaci UFC Fight Pass. Hlavní kartu většinou vysílá televizní stanice Premier Sport 1 nebo ji můžete sledovat via PPV. Celý turnaj můžete také sledovat zcela zdarma na stránkách sázkové kanceláře Tipsport.

4️⃣ MMA tipy, kurzy, analýzy a sázky na MMA

S konkrétními kurzy se můžete seznámit na našich stránkách, kde se s Vámi také dělíme o naše analýzy a tipy na jednotlivé MMA zápasy.

Nabídka ubytování pro sportovní soustředění a aktivní dovolenou. Tréninkové kempy. Hledáte kam na sportovní soustředění? U nás si vyberete.

Sleduj náš FACEBOOK

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

SLEDUJ NÁS

5,911FanoušciTo se mi líbí
3,867SledujícíSleduj
87SledujícíSleduj

NEJČTENĚJŠÍ